Zakup nowego lokalu albo wznoszenie domu za każdym razem kojarzy się z montażem nowych okien. Natomiast kupno lokalu mieszkalnego lub domu, to zwykle wymiana już istniejących.

okno budynek
Cyklicznie twierdzi się, że selekcja|wybranie|wybór} okien przeważnie sprowadza się do wybrania stolarki okiennej i kolorystyki. To jednak nieprawda, dziś należałoby zaznajomić się z parametrami technicznymi takowych okien przed ich wyborem.

Które atrybuty definiują jakość okna?

W wyborze okna warto wziąć pod uwagę współczynnik przenikania ciepła. Jest on przytaczany dla każdego z modeli referencyjnych okien. Mianem energooszczędne okna można nazwać takie, jakie mają ten wskaźnik na poziomie 1.0W/m2. Kolejnymi parametrami są wodoszczelność i trwałość na obciążenia wywołane wiatrem, tym parametrem winny interesować się rodziny planujące mieszkać na wyższych piętrach. W zasadzie wodoszczelność określa w jakims stopniu solidne jest okno. Późniejszy parametr to wskaźnik wnikania energii słonecznej. Jest wyrażony w procentach i jest znaczny głównie w zimie. Albowiem większy parametr to wydajniejsze grzanie lokalu zimą z zastosowaniem energii słonecznej. Późniejszy istotny aspekt to wskaźnik przenikania światła, nie może on być mniejszy niż 70 %. Im większy aspekt tym przejrzyściej w lokalu, mniej trzeba wydać na prąd. I na koniec jeszcze jeden istotny aspekt, jakim jest wskaźnik tłumienia hałasu. Na ogół okna mają ten wskaźnik na poziomie 30-35 dB i jest on satysfakcjonujący.
okno wieżowiec

Czy potrzebna jest wentylacja?

Zazwyczaj taka wentylacja w oknach jest uzyskiwana przez nawiewniki. Czy wskazane jest się na to zdecydować? Rzecz jasna tak, albowiem zapewnia to poprawną wentylację lokalu mieszkalnego. Bez tego okna się pocą, gdyż na szybie ukaże się para i rosa, co może dodatkowo źle wpłynąć na zdrowie lokatorów.

Jaka stolarka?
Jeżeli żyjemy w domu albo budujemy dom możemy wybrać swobodnie z bogactwa propozycji firm. Idzie przejrzeć ofertę na stronie https://www.oknaoptimus.eu/ z Gdyni i selekcjonować do upadłego. Jeśli jednak zmieniamy okna w blokowisku już tak fajnie nie jest. Selekcja stolarki nie może burzyć konceptu całego budynku i może owocować nawet karami walutowymi. Dla dużej liczby ludzi to dowód i sygnalizuje to, że dom jest doskonalszą możliwością niż mieszkanie w bloku.
okno