Sprawa cywilna o znęcanie się psychiczne – co warto wiedzieć?

Wiele mówi się o tym, że równie niebezpieczna, jak przemoc fizyczna, jest przemoc psychiczna. Jednak niestety zdecydowanie trudniej ją udowodnić, a mimo to niesie ze sobą naprawdę ciężkie skutki dla osoby nią doświadczonej. Warto dowiedzieć się, jak z ową przemocą walczyć i czy oprawcy można założyć sprawę.

Przemoc psychiczna – poznaj definicję

Wiele osób doświadcza przemocy psychicznej, choć nie do końca zdają sobie sprawę, że są jej ofiarami. Czasami dochodzi wręcz do kuriozalnych sytuacji, że ofiara broni oprawcy, tłumacząc, że miał zły dzień, czy po prostu w relacjach zdarzają się takie sytuacje. Poprzez przemoc psychiczną rozumie się formę interakcji z drugim człowiekiem, która sprawia, że jedna ze stron czuje się źle. Są to więc wszelkie wyzwiska, upokorzenia, manipulacje, groźby, a także szantaże. Przemoc psychiczna ma to do siebie, że często przybiera formę powracającą, a wręcz nasilającą się. Według statystyk częściej oprawcami są mężczyźni i według socjologów taki stan rzeczy wynika z wzorców wychowawczych bądź leży w kwestiach kulturowych. Niewątpliwie osoba, która doświadcza przemocy psychicznej może czuć się upokorzona, ma niskie poczucie własnej wartości, a z czasem może pojawić się depresja czy nerwica oraz myśli samobójcze. Oprawca próbuje za wszelką cenę uzależnić ofiarę od siebie i sprawić, iż będzie ona sądziła, że sama nie da sobie rady.

Konsekwencje przemocy psychicznej

Skutki znęcania się psychicznego są równie ciężkie jak przemocy fizycznej, choć często ich nie widać. Ofiary przemocy popadają w depresję, mają myśli samobójcze, ale też często okaleczają się. Dochodzi nawet do tego, że obwiniają same siebie i sądzą, iż zasługują na takie traktowanie. Ofiary przemocy psychicznej często można poznać po tym, że są bierne, ciche, wycofane oraz uległe. Warto wiedzieć, że przemoc psychiczna może przybrać wiele form. Objawiać się może brakiem szacunku wobec ofiary i lekceważeniem jej, także w otoczeniu osób trzecich. Często dochodzi kontrola takiej osoby i działania, które mają na celu ograniczyć jej kontakty z rodziną czy przyjaciółmi, gdyż taką osobą łatwiej się manipuluje. Przejawem może być chorobliwa zazdrość, a więc oskarżenia o zdradę czy chęć zdrady. Dochodzi nawet do agresji werbalnej, która może przejawiać się uporczywym milczeniem bądź krzykami i awanturami. Kolejnym objawem przemocy psychicznej jest grożenie agresją fizyczną. Obejmuje ona również trzaskanie drzwiami, niszczenie rzeczy czy uderzanie ściany. Trzeba wiedzieć, że oprawcy nie zmieniają się, dlatego też ofiara powinna czynić wszystko co możliwe, a więc uwolnić się od oprawcy. Przyda się pomoc adwokata (np Bialystok-Adwokaci.eu). Można również zgłosić się do fundacji zajmującej się ofiarami przemocy. W wielu przypadkach konieczna jest terapia, a nawet farmakoterapia.

Czy można założyć sprawę cywilną oprawcy?

Oczywiście odpowiedź jest twierdząca. Niestety w wielu przypadkach przemoc psychiczna jest bagatelizowana i to nawet przez służby. Nie jest też ścigana z urzędu, a to oznacza, że aby walczyć z oprawcą, konieczne jest założenie sprawy cywilnej w sądzie. Oczywiście tutaj przyda się pomoc adwokata od spraw cywilnych. Będzie on reprezentował Wasze interesy, ale też pomoże załatwić wszystkie sprawy formalne.

Czy można wygrać sprawę cywilną o znęcanie się?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ale warto zdawać sobie sprawę, że jest to trudne. Przede wszystkim przemoc psychiczną jest naprawdę trudno udowodnić i wymaga to nakładu czasu. Otóż warto mieć dowody, które mogą obejmować np. nagrane rozmowy, przy czym trzeba wiedzieć, że taki dowód nie zawsze jest dopuszczony przez sąd. Dodatkowo psychiatra może wystawić opinię o tym, że doświadczyło się przemocy psychicznej i że konieczna jest terapia. Niestety nadal w Polsce jest naprawdę bardzo mało tego rodzaju spraw i trudno je wygrać. Oczywiście nie oznacza to wcale, że nie należy jej składać, ale oprawca będzie robił wszystko, aby zbagatelizować Wasze słowa. Może dojść nawet do tego, że on będzie chciał udowodnić, że jest ofiarą.

Przemoc psychiczna może przybierać różne formy i niestety niesie ze sobą często tragiczne konsekwencje. Nigdy nie należy jej bagatelizować.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij