Korek jest niezwykłym surowcem pozyskiwanym z kory dębu korkowego. Jego największe skupisko znajduje się na terenie Portugalii. Właśnie tam przetwarza się około 70% światowej produkcji tego surowca. Korek chroni drzewo przed wahaniami termicznymi, drobnoustrojami, pożarami, a także utratą wody. Dzięki temu, że kora ta samoistnie narasta, można ją pozyskiwać kilkukrotnie przez cały okres życia drzewa. Korek jest surowcem niezwykle elastycznym i antyalergicznym. Dzięki temu z korka wytwarza się wiele różnych produktów takich jak: listwy korkowe, panele ścienne i podłogowe, tablice korkowe czy nawet biżuterię i galanterię. Korek znalazł zastosowanie już wiele wieków temu w rybołówstwie, a obecnie cieszy się dużą popularnością w budownictwie, jako izolacja termiczna, akustyczna czy wibroizolacja.
kolorowy kork

Korek natryskowy – zastosowanie

Korek natryskowy stosuje się przeważnie do wykonywania izolacji termicznych i akustycznych. Można nim wypełniać fugi w miejscu połączenia elementów budowlanych, a także wykonać izolację między ościeżnicą a murem. Korek natryskowy jest bardzo wytrzymałą masą uszczelniająca, która składa się z granulatu korkowego i elastycznego spoiwa. Jest bardzo plastyczny, a dzięki dużej ilości komórek wypełnionych powietrzem, redukuje przenikanie dźwięków i zimna. Dylatacje z korka najczęściej stosuje się w przypadku:

  • połączenia glazury z parkietem lub panelami
  • połączeń ścianek działowych czy murów
  • przy uzupełnieniu tradycyjnego korka w dylatacjach
  • przy framugach drzwi
  • do podłóg drewnianych, korkowych i boazerii

zmiana
Specjalne lepiszcze, które posiada korek natryskowy powoduje, że jest to materiał bardzo elastyczny, co przekłada się na wieloletnią odporność na działanie naprężeń spoiny. Opakowanie korka natryskowego jest bardzo praktyczne i ekonomiczne. Szybko i łatwo aplikuje się go na różne powierzchnie, bez potrzeby dodatkowych obróbek po jego wyschnięciu. Korek natryskowy stosujemy na powierzchnie suche za pomocą pistoletu na sprężone powietrze lub ręcznie. Po krótkim czasie od zastosowania jest gotowy do eksploatacji. Masa korkowa jest bardzo odporna na temperatury, a dodatkowo zapewnia estetyczny wygląd.

Warto podkreślić, że korek jest surowce w 100% naturalnym i ekologicznym. Nie przepuszcza cieczy i gazów, jest antystatyczny i obojętny dla zdrowia. Korek natryskowy do dylatacji i uszczelnień znajdziemy na stronie https://cork24.co.uk/adhesive-cork/18-self-adhesive-cork-sheet-5mm.html w bardzo praktycznym półlitrowym opakowaniu, który wystarczy na wypełnienie wielu powierzchni.
swiat korka